COURSE SCHEDULE -FALL 2016

(09/26/2016 – 12/16/2016)

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Urban Holistic Gardening
(NUT 17)
9:00 AM
12:00 PM
Instructor: Raposa
Room: 207
(No school 10/10)

Circulatory (Swedish) Massage
(MSG 102-1)
9:00 AM
1:00 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Economos
Room: 203

**11/07/16-12/16/16**

Parasympathetic Massage
(MSG 101-1)
9:00 AM
1:00 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Zlatic/Economos
Room: 203

**09/26/16-11/04/16**
No school 10/10 (4.5 hr. class on 10/26 & 11/2)
Anatomy and Physiology I
(A&P 101-1)
9:00 AM
11:30 AM
Class meets: Tue & Fri

Instructor: Zuniga
Room: 208

**09/26/16 - 11/04/16**

**Materia Medica
(HER 102)
9:00 AM
11:30 AM
Instructor: Mellilo
Room: 207

Passive Joint Mobilization
(MSG 58)
9:00 AM
11:30 AM
Instructor: Economos
Room: 203

Vibrational Healing
(HEA 11)
9:00 AM
11:30 AM
Instructor: Zazo
Room: 202

Anatomy and Physiology II
(A&P 102-1)
9:00 AM
12:00 PM
Class meets: Tue & Fri

Instructor: Zuniga
Room: 208

**11/07/16 - 12/16/16**
Holistic Nutrition Experience
(NUT 016)
9:00 AM
11:30 AM
Instructor: Raposa
Room: 209

Home & Beauty
(HER 11-S1)
Instructor: Melillo
Room: 209 & Kitchen
9:00 AM
11:30 AM

Circulatory (Swedish) Massage
(MSG 102-1)
9:00 AM
1:00 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Economos
Room: 203

**11/07/16-12/16/16**

Parasympathetic Massage
(MSG 101-1)
9:00 AM
1:00 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Zlatic/Economos
Room: 203

**09/26/16-11/04/16**
No school 10/10 (4.5 hr. class on 10/26 & 11/2)
Introduction to Herbs
(HER 101)
9:00 AM
12:00 PM
Instructor: Mellilo
Room: 209
(No school 11/24)

Kinesiology
(KIN 101)
9:00 AM
12:00 PM
Instructor: Economos
Room: 203
(No school 11/24)
Anatomy and Physiology I
(A&P 101-1)
9:00 AM
11:30 AM
Class meets: Tue & Fri

Instructor: Zuniga
Room: 208

**09/26/16 - 11/04/16**

Anatomy and Physiology II
(A&P 102-1)
9:00 AM
12:00 PM
Class meets: Tue & Fri

Instructor: Zuniga
Room: 208

**11/07/16 - 12/16/16**
(No school 11/11 & 11/25)

Reiki Level II
(MSG 54)
9:00 AM
12:00 PM
Instructor: JaQuay
Room: 203
(No School 11/11 & 11/25)

Monday

  • Urban Holistic Gardening
    (NUT 17)
    Instructor: Raposa
    Room: 207
    (No school 10/10)
    9:00 AM - 12:00 PM
  • Circulatory (Swedish) Massage
    (MSG 102-1)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Economos
    Room: 203

    **11/07/16-12/16/16**
    9:00 AM - 1:00 PM
  • Parasympathetic Massage
    (MSG 101-1)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Zlatic/Economos
    Room: 203

    **09/26/16-11/04/16**
    No school 10/10 (4.5 hr. class on 10/26 & 11/2)
    9:00 AM - 1:00 PM

Tuesday

  • Anatomy and Physiology I
    (A&P 101-1)
    Class meets: Tue & Fri

    Instructor: Zuniga
    Room: 208

    **09/26/16 - 11/04/16**
    9:00 AM - 11:30 AM
  • **Materia Medica
    (HER 102)
    Instructor: Mellilo
    Room: 207
    9:00 AM - 11:30 AM
  • Passive Joint Mobilization
    (MSG 58)
    Instructor: Economos
    Room: 203
    9:00 AM - 11:30 AM
  • Vibrational Healing
    (HEA 11)
    Instructor: Zazo
    Room: 202
    9:00 AM - 11:30 AM
  • Anatomy and Physiology II
    (A&P 102-1)
    Class meets: Tue & Fri

    Instructor: Zuniga
    Room: 208

    **11/07/16 - 12/16/16**
    9:00 AM - 12:00 PM

Wednesday

  • Holistic Nutrition Experience
    (NUT 016)
    Instructor: Raposa
    Room: 209
    9:00 AM - 11:30 AM
  • Home & Beauty
    (HER 11-S1)
    Instructor: Melillo
    Room: 209 & Kitchen
    9:00 AM - 11:30 AM
  • Circulatory (Swedish) Massage
    (MSG 102-1)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Economos
    Room: 203

    **11/07/16-12/16/16**
    9:00 AM - 1:00 PM
  • Parasympathetic Massage
    (MSG 101-1)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Zlatic/Economos
    Room: 203

    **09/26/16-11/04/16**
    No school 10/10 (4.5 hr. class on 10/26 & 11/2)
    9:00 AM - 1:00 PM

Thursday

  • Introduction to Herbs
    (HER 101)
    Instructor: Mellilo
    Room: 209
    (No school 11/24)
    9:00 AM - 12:00 PM
  • Kinesiology
    (KIN 101)
    Instructor: Economos
    Room: 203
    (No school 11/24)
    9:00 AM - 12:00 PM

Friday

  • Anatomy and Physiology I
    (A&P 101-1)
    Class meets: Tue & Fri

    Instructor: Zuniga
    Room: 208

    **09/26/16 - 11/04/16**
    9:00 AM - 11:30 AM
  • Anatomy and Physiology II
    (A&P 102-1)
    Class meets: Tue & Fri

    Instructor: Zuniga
    Room: 208

    **11/07/16 - 12/16/16**
    (No school 11/11 & 11/25)
    9:00 AM - 12:00 PM
  • Reiki Level II
    (MSG 54)
    Instructor: JaQuay
    Room: 203
    (No School 11/11 & 11/25)
    9:00 AM - 12:00 PM
No courses available!
Core
Elective
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Pathology
(PAT 101)
12:30 PM
4:30 PM
Instructor: Nader
Room: 209

Spa Techniques I
(HER 10)
12:30 PM
5:30 PM
Instructor: Castro
Room: 203

**10/31/16 - 12/09/16**
Yoga Techniques and Training II
(YOG 103)
1:00 PM
3:30 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Honnerlaw
Room: 202/209
(No school 10/10)

Client Assessment
(MSG 104)
1:30 PM
4:30 PM
Instructor: Anguiano
Room: 203
(No School 10/10)
Home & Beauty
(HER 11-S2)
Instructor: Melillo
Room: 209 & Kitchen
1:00 PM
3:30 PM

Yoga Techniques and Training II
(YOG 103)
1:00 PM
3:30 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Honnerlaw
Room: 202/209

**09/26/16 - 12/12/16**

Trigger Points (Upper Body)
(MSG 56)
1:00 PM
5:00 PM
Instructor: Anguiano
Room: 203

**09/28/16 - 11/16/16**

Business, Ethics and Communication I
(BEC 101)
1:30 PM
4:00 PM
Instructor: Castro
Room: 210
Holistic Consciousness
(HOC 100)
1:00 PM
4:00 PM
Instructor: JaQuay
Room: 203
(No school 11/24)

Tai Chi Chuan
(CHI 103)
1:00 PM
4:00 PM
Instructor: Anguiano
Room: 202
(No school 11/24)
Eastern Perspectives ( HOC 101)
1:00 PM
5:30 PM
Instructor: Anguiano
Room: 203
(No school 11/11 & 11/25)

Monday

  • Yoga Techniques and Training II
    (YOG 103)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Honnerlaw
    Room: 202/209
    (No school 10/10)
    1:00 PM - 3:30 PM
  • Client Assessment
    (MSG 104)
    Instructor: Anguiano
    Room: 203
    (No School 10/10)
    1:30 PM - 4:30 PM

Tuesday

  • Pathology
    (PAT 101)
    Instructor: Nader
    Room: 209
    12:30 PM - 4:30 PM
  • Spa Techniques I
    (HER 10)
    Instructor: Castro
    Room: 203

    **10/31/16 - 12/09/16**
    12:30 PM - 5:30 PM

Wednesday

  • Home & Beauty
    (HER 11-S2)
    Instructor: Melillo
    Room: 209 & Kitchen
    1:00 PM - 3:30 PM
  • Yoga Techniques and Training II
    (YOG 103)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Honnerlaw
    Room: 202/209

    **09/26/16 - 12/12/16**
    1:00 PM - 3:30 PM
  • Trigger Points (Upper Body)
    (MSG 56)
    Instructor: Anguiano
    Room: 203

    **09/28/16 - 11/16/16**
    1:00 PM - 5:00 PM
  • Business, Ethics and Communication I
    (BEC 101)
    Instructor: Castro
    Room: 210
    1:30 PM - 4:00 PM

Thursday

  • Holistic Consciousness
    (HOC 100)
    Instructor: JaQuay
    Room: 203
    (No school 11/24)
    1:00 PM - 4:00 PM
  • Tai Chi Chuan
    (CHI 103)
    Instructor: Anguiano
    Room: 202
    (No school 11/24)
    1:00 PM - 4:00 PM

Friday

  • Eastern Perspectives ( HOC 101) Instructor: Anguiano
    Room: 203
    (No school 11/11 & 11/25)
    1:00 PM - 5:30 PM
No courses available!
Core
Elective
Monday Tuesday Wednesday Thursday
Circulatory (Swedish) Massage
( MSG 102-3)
5:30 PM
10:00 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Zlatic
Room: 203

**11/07/16 - 12/16/16**

Parasympathetic Massage
(MSG 101-3)
5:30 PM
10:00 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Zlatic
Room: 203

**09/26/16 - 11/04/16**
(No school 10/10)

Massage Therapist Practicum
(PRA 201)
6:00 PM
8:30 PM
Instructor: Wergeland
Room: 209
(No school 10/10)
Circulatory (Swedish) Massage
( MSG 102-3)
5:30 PM
10:00 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Zlatic
Room: 203

**11/07/16 - 12/16/16**

Parasympathetic Massage
(MSG 101-3)
5:30 PM
10:00 PM
Class meets: Mon & Wed

Instructor: Zlatic
Room: 203

**09/26/16 - 11/04/16**

MBLEx Test Prep and CPR First Aid
(MBL 100)
6:00 PM
8:00 PM
Class meets: Wed & Thu

Instructor: Anguiano
Room: 209 & Computer Lab

(3 hr. class on 10/19)

Women's Wellness
(NUT 018)
6:00 PM
8:30 PM
Instructor: Plunkett
Room: 208
Anatomy and Physiology I
(A&P 101-3)
6:00 PM
8:30 PM
Class meets: Tue & Thu

Instructor: Bremer
Room: 210

**9/26/16 - 11/04/16**

Deep Tissue Massage
(MSG 105)
6:00 PM
8:30 PM
Instructor: Economos
Room: 203

Reflexology
(MSG 015)
6:00 PM
8:30 PM
Instructor: H. Peterson
Room: 209

Anatomy and Physiology II
(A&P 102-3)
6:00 PM
9:00 PM
Class meets: Tue & Thu

Instructor: Bremer
Room: 210

**11/07/16 - 12/16/16**
(No school 11/24)
MBLEx Test Prep and CPR First Aid
(MBL 100)
6:00 PM
8:00 PM
Class meets: Wed & Thu

Instructor: Anguiano
Room: 209 & Computer Lab

(No school 11/24)

Anatomy and Physiology I
(A&P 101-3)
6:00 PM
8:30 PM
Class meets: Tue & Thu

Instructor: Bremer
Room: 210

**9/26/16 - 11/04/16**

Anatomy and Physiology II
(A&P 102-3)
6:00 PM
9:00 PM
Class meets: Tue & Thu

Instructor: Bremer
Room: 210

**11/07/16 - 12/16/16**
(No school 11/24)

Holistic Nutrition
(NUT 101)
6:00 PM
9:00 PM
Instructor: Plunkett
Room: 208

(No school 11/24)

Monday

  • Circulatory (Swedish) Massage
    ( MSG 102-3)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Zlatic
    Room: 203

    **11/07/16 - 12/16/16**
    5:30 PM - 10:00 PM
  • Parasympathetic Massage
    (MSG 101-3)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Zlatic
    Room: 203

    **09/26/16 - 11/04/16**
    (No school 10/10)
    5:30 PM - 10:00 PM
  • Massage Therapist Practicum
    (PRA 201)
    Instructor: Wergeland
    Room: 209
    (No school 10/10)
    6:00 PM - 8:30 PM

Tuesday

  • Anatomy and Physiology I
    (A&P 101-3)
    Class meets: Tue & Thu

    Instructor: Bremer
    Room: 210

    **9/26/16 - 11/04/16**
    6:00 PM - 8:30 PM
  • Deep Tissue Massage
    (MSG 105)
    Instructor: Economos
    Room: 203
    6:00 PM - 8:30 PM
  • Reflexology
    (MSG 015)
    Instructor: H. Peterson
    Room: 209
    6:00 PM - 8:30 PM
  • Anatomy and Physiology II
    (A&P 102-3)
    Class meets: Tue & Thu

    Instructor: Bremer
    Room: 210

    **11/07/16 - 12/16/16**
    (No school 11/24)
    6:00 PM - 9:00 PM

Wednesday

  • Circulatory (Swedish) Massage
    ( MSG 102-3)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Zlatic
    Room: 203

    **11/07/16 - 12/16/16**
    5:30 PM - 10:00 PM
  • Parasympathetic Massage
    (MSG 101-3)
    Class meets: Mon & Wed

    Instructor: Zlatic
    Room: 203

    **09/26/16 - 11/04/16**
    5:30 PM - 10:00 PM
  • MBLEx Test Prep and CPR First Aid
    (MBL 100)
    Class meets: Wed & Thu

    Instructor: Anguiano
    Room: 209 & Computer Lab

    (3 hr. class on 10/19)
    6:00 PM - 8:00 PM
  • Women's Wellness
    (NUT 018)
    Instructor: Plunkett
    Room: 208
    6:00 PM - 8:30 PM

Thursday

  • MBLEx Test Prep and CPR First Aid
    (MBL 100)
    Class meets: Wed & Thu

    Instructor: Anguiano
    Room: 209 & Computer Lab

    (No school 11/24)
    6:00 PM - 8:00 PM
  • Anatomy and Physiology I
    (A&P 101-3)
    Class meets: Tue & Thu

    Instructor: Bremer
    Room: 210

    **9/26/16 - 11/04/16**
    6:00 PM - 8:30 PM
  • Anatomy and Physiology II
    (A&P 102-3)
    Class meets: Tue & Thu

    Instructor: Bremer
    Room: 210

    **11/07/16 - 12/16/16**
    (No school 11/24)
    6:00 PM - 9:00 PM
  • Holistic Nutrition
    (NUT 101)
    Instructor: Plunkett
    Room: 208

    (No school 11/24)
    6:00 PM - 9:00 PM
No courses available!
Core
Elective